• مکان یابی مراکز درمانی با استفاده از سامانه سلامت

  • مدیریت آمار و فناوری اطلاعات

معرفي گروه سیستم های اطلاعات بیمارستانی (HIS)

 

 معرفی واحد

   
 

واحد سیستم های اطلاعات بیمارستانی  (HIS)  از واحدهای زيرمجموعه مديريت آمار و فنآوری اطلاعات و ارتباطات حوزه رياست می باشد . وظيفه اصلی این واحد مدیریت , توسعه و پشتیبانی  نرم افزار سيستم اطلاعات بستري و سرپائي بيمارستاني(HIS) در واحدهای زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد . از دیگر وظایف این واحد نظارت  بر خرید نرم افزارهای درمانی مرتبط به  HIS  , نيازسنجي واحدهاي مختلف دانشگاه , نظارت بر شرکتهای طرف قرارداد وپیگیری امور مربوط به توسعه و پشتیبانی پرونده الکترونیک سپاس می باشد .


مراکز تحت پوشش سیستم HIS دانشگاه علوم پزشکی مشهد

   
  سيستم اطلاعات بيمارستاني(HIS)    
 

بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی از اوایل دهه 1980 بسمت اتوماسیون سیستم اطلاعات بیمارستانی حرکت کرده‌اند. این سیستم تاکنون دچار تحول و پیشرفت

چشمگیری شده است، بطوریکه از یک سیستم فاقد انسجام درونی به یک سیستم منسجم و دارای محوری بنام پرونده پزشکی الکترونیکی (EMR) تبدیل شده است .

استفاده از HISاز سال 1378 در ایران مطرح گردید و قرار  شد برای اولین بار در بیمارستانهای شاهرود، مشهد، یزد، و زنجان بصورت طرح پایلوت راه‌اندازی شود.

دردانشگاه علوم پزشكي مشهد زمزمه HIS از سال 1380 آغاز شد و پس از انجام مراحل مربوط به زيرساخت بيمارستانها اعم از خريد تجهيزات شبكه و كامپيوترهاي لازم  

به اين ترتيب اولين بيمارستان خاتم الانبياء(ص) ،سپس بيمارستان دكتر شيخ ،بيمارستان امام رضا(ع) وبيمارستان قائم(عج) راه اندازي شدند.

درحال حاضر سيستم HIS در 11 بيمارستان مشهد و 15 بيمارستان در شهرستانهاي خراسان رضوي و 10 مركز بهداشت فعال ميباشد .
   
   خصوصیات برجسته سیستم  HIS 
   
   تطابق با فراگیرترین استاندارد جهانی تبادل اطلاعات پزشکی بنام HL7 که هم اکنون با سابقه 24 ساله در تمام جهان در حال استفاده است.
براي اطلاعات بيشتر بر روي ادامه مطلب كليك كنيد
   
       
 
ارتقاء مديريت بيمارستاني با بهره برداري كامل از HIS